Lub reggae, Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości

Lub reggae, Niematerialnego Dziedzictwa LudzkościReggae jamajki, który osiągnął międzynarodową sławę dzięki charakterystycznym Bob Marley, wszedł w ten czwartek na listę Niematerialnego Dziedzictwa kulturowego Ludzkości Unesco.

Rozwiązanie włączyć reggae została podjęta Międzyrządowego Komitetu do spraw Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa kulturowego, organizacji, zebrali się w tym tygodniu w Port-Louis, stolicy wyspy Mauritius.

„To historyczny dzień. Jesteśmy bardzo, bardzo szczęśliwi, jestem zachwycony” – zaznaczyła minister Kultury Jamajki, Olivia Grange, który udał się na wyspę Mauritius dla tego przypadku. „Podkreśla znaczenie naszej kultury i naszej muzyki, których tematy i posty: miłości, jedności i pokoju” – powiedział w wywiadzie dla AFP.

Unesco podkreślił, że wkład tego gatunku muzyki 

„do refleksji na temat spraw międzynarodowych, takich jak niesprawiedliwość, siła, miłość i stan człowieka podkreśla siłę intelektualnej, społeczno-politycznej, duchowej i zmysłowej tego elementu dziedzictwa kulturowego”.

Unesco podkreślił, że wkład tego gatunku muzyki Przypomniał również, że choć na początku było wyrażenie muzycznego marginalizowanych społeczności, z biegiem czasu był „w objęciach szerokich warstw społeczeństwa, bez różnicy na płeć, pochodzenie etniczne lub religię”.Ska i rocksteady

Wskaźnik ten dołącza się listę utworzoną w 2003 roku i już około 400 tradycji i dziedzictwa kulturowego wyrazu, począwszy od neapolitańskiej pizzy, podczas gdy my, przechodząc obok belgijskiego piwa, joga lub tango.

Komitet Unesco, który powinien był szukać około 40 zgłoszeń, na spotkaniu Mauritius, zapisałam się na listę Parrandas od centrum Kuba, Pielgrzymka Maryi Zapopan, meksyk, kultury, Kongo, Panamy i bębny wielkiego Tygodnia w Hiszpanii.Reggae, wnioski, przedstawionej Jamajka, został opracowany w latach 1960-tych, z ska i rocksteady, i integrował wpływem soul i rhythm and blues amerykańskich.

Ten styl muzyki karaibskiej szybko stała się popularna w stanach 

Zjednoczonych i w wielkiej Brytanii, dzięki wielu imigrantów z jamajki przybyłych po ii Wojnie Światowej. Często twierdzili, jak muzyka uciśnionych, rozwiązując polityczne i społeczne tematy, od więzienia i od nierówności.

„Reggae-to дистиллят z różnych gatunków jamajki, począwszy od epoki niewolnictwa” – powiedział muzykolog, jamajski Garth White w wideo opublikowanym Unesco. Jest to nierozerwalnie związane jest z ruchu religijnego rastafari, które sacraliza cesarz etiopii Go Selassié i promuje korzystanie z marihuany.

Ten styl muzyki karaibskiej szybko stała się popularna w stanach W 1968 roku, piosenka „Do the Reggay” Toots and the Maytals, był pierwszym, aby użyć nazwy, reggae, rytm i wreszcie, miał ogromny sukces na całym świecie dzięki swoim klasycznego Boba Marleya i jego grupy The Wailers, między nimi, „Nie, Kobieto, Nie Płacz”, „Stir It Up” czy „I Shot the Sheriff”. 

To „dobra wiadomość”, bo reggae „nigdy nie było uznania, na jaki zasługują, i był zawsze trochę z boku”, powiedział AFP Jerôme Levasseur, dyrektor Bagnols Reggae Festival, największy festiwal, który odbywa się co roku na południu Francji.

„Reggae-to wyłącznie jamajski”, – powiedział minister Kultury, do głosowania. „To piosenka, którą tworzymy i która rozprzestrzeniła się na całym świecie”.

W przeciwieństwie do listy Światowego Dziedzictwa Niematerialnego Dziedzictwa kulturowego nie ustala się zgodnie z kryteriami wyższości lub wyłączności”, według danych Unesco. Nie stara się zebrać dziedzictwo „najpiękniejszy”, ale stanowić jego różnorodności i zaznaczyć sztuka i umiejętności, w różnych społecznościach.